AMD Ryzen 9000 serisi geliyor! Tarih ortaya çıktı

AMD, Zen 5 mimarisini temel alan Ryzen 9000 serisi için vites artırdı. Donanım devinin, Granite Ridge olarak adlandırılacak yeni nesil masaüstü işlemcilerini Temmuz ayının sonlarında piyasaya süreceği belirtildi. İlk dört model; 16 çekirdekli Ryzen 9, 12 çekirdekli Ryzen 7, 8 çekirdekli Ryzen 5 ve 6 çekirdekli Ryzen 5’ten oluşacak.

AMD Ryzen 9000 serisi Temmuz’da satışa çıkabilir

AMD’nin önümüzdeki ay düzenlenecek Computex 2024‘te önemli duyurular yapması bekleniyor. Bu kapsamda açılış sunumunda Ryzen 9000 serisi işlemcileri resmi olarak tanıtması mümkün. Şirketin performans ve teknik özelliklerle ilgili ayrıntıları açıklaması bekleniyor.

İşlemciler Temmuz ayı sonuna kadar satışa sunulmayacağı iddia edildi. Ryzen 9000 lansmanıyla eş zamanlı olarak ASUS, Gigabyte ve MSI gibi anakart üreticileri de AMD X870 yonga seti tabanlı anakartlarını sergileyecek.

Ryzen 9000 serisinin, BIOS güncellemeleri aracılığıyla AM5 soket ve AMD 600 serisiyle uyumluluğunu koruyacağı söyleniyor. Çoğu anakart üreticisinin, Ryzen 9000 desteğini içeren BIOS güncellemesini çoktan yayınladığını da hatırlatmak gerekiyor.

Zen 5 mimarisine yapılan en dikkat çekici eklemelerden biri, yeni AVX ve AVX-512 talimatları dahil olmak üzere Advanced Vector Extensions (Gelişmiş Vektör Uzantıları) için gelişmiş destek olacak. Bu özellik, işlemcilerin belirli yazılımlarla birlikte kullanıldığında daha zorlu işlevleri yerine getirmesini sağlayacak.

Ryzen 9000 işlemcileri, Intel Raptor Lake ile rekabet edecek. Intel’in ana odağında yapay zeka operasyonları için NPU birimi bulunuyorken, AMD’nin neler sunacağını etkinlikte göreceğiz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x